PRÍPAD 33

Pravidlo 19.2(b) Poskytnutie miesta pri prekážke
Pravidlo 19.2(c) Poskytnutie miesta pri prekážke
Pravidlo 20.1(c) Volanie a odpoveď
Pravidlo 20.3(c) Kedy nevolať
Definícia, Celkom vzadu a celkom vpredu; Krytie

Loď, ktorá volá o miesto na obrat predtým, ako bezpečnosť od nej vyžaduje obrátiť, má právo na miesto podľa pravidla 20.1(b), ale volaním v tom čase porušuje pravidlo 20.3. Vnútorná loď v krytí má právo na miesto medzi vonkajšou loďou a prekážkou podľa pravidla 19.2(b), aj keby do toho vnútorného postavenia v krytí predtým obrátila.

Predpokladané skutočnosti pre otázku 1
V pravidelných intervaloch od brehu vyčnievajú vlnolamy, medzi ktorými je dostatočný priestor a hĺbka vody. Pri pretekaní pri križovaní proti vetru a proti prúdu je výhodné obracať do priestoru medzi susednými vlnolamami.
SL a SW, malé kýlové lode, vplávajú do takého priestoru v krytí ostro proti vetru na vetre sprava. Bez prítomnosti SW by SL obrátila v bode, z ktorého by ostro proti vetru na vetre zľava práve minula koniec druhého vlnolamu.

Otázka 1
Ak by SL volala o miesto na obrat v pozícii 2, musela by SW odpovedať, ako to požaduje pravidlo 20.1(b)?

Odpoveď 1
Áno. Avšak pretože v pozícii 2 SL ešte nehrozí, že nabehne na plytčinu, porušila by pravidlo 20.3, ak by vtedy volala na SW o miesto na obrat. Aby sa vyhla porušeniu pravidla 20.3, nesmie volať, pokiaľ bezpečnosť od nej nevyžaduje obrátiť.

Predpokladané skutočnosti pre otázku 2
SL nevolá o miesto na obrat. Avšak SW obráti medzi pozíciami 2 a 3 v momente, keď jej smer ostro proti vetru po dokončení obratu práve v závetrí míňa koniec vzdialenejšieho vlnolamu. Vidiac obrat SW, aj SL ihneď obracia.

Odpoveď 2
Áno. Keď SW obráti, SL môže obrátiť bez porušenia pravidla. Keď SW prejde ďalej ako priamo proti vetru, krytie medzi ňou a SL prestane existovať, lebo sú na vetre z opačných bokov a menej ako 90 stupňov ku skutočnému vetru (pozri definíciu Celkom vzadu a celkom vpredu; Krytie) Nové krytie začne, keď SL prejde ďalej ako priamo proti vetru, vtedy budú lode opäť na vetre z rovnakých bokov. Po vzniku nového krytia môže PL jednoducho odpadnúť a dať PW miesto medzi sebou a vlnolamom. Preto platí plavidlo 19.2(b) a požaduje od PL dať PW také miesto.
Hoci je vlnolam súvislý od brehu po jeho vzdialený koniec, nie je súvislou prekážkou, pretože lode ho míňajú iba krátko a iba jeho vonkajší koniec. Preto neplatí pravidlo 19.2(c).

Answer
When, after position 2, SW tacks, SL is also entitled to tack. When SW turns past head to wind, the overlap between her and SL ceases to exist, because they are now on opposite tacks. A new overlap begins just before position 3 when SL passes head to wind, and at that time the boats are about to pass an obstruction on the same side. While the breakwater is a continuous structure from the shore to its outer end, it does not qualify as a continuing obstruction since the boats are concerned only with the outer end. Therefore, rule 18.5 does not apply. Rule 18.2(a) does apply, and it requires PL to give PW room to pass the obstruction. Rule 18.3 would not have applied, even if the breakwater had been a mark as well as an obstruction, since the term ‘to fetch a mark’ means to be able to pass to windward of it without tacking.

RYA 1975/8