PRÍPAD 79

Pravidlo 29.1, Odvolania: Individuálne odvolanie

Keď loď nemá dôvod si myslieť, že preťala štartovú čiaru predčasne a preteková komisia ihneď nesignalizuje “Individuálne odvolanie“ a označí ju OCS, je to chyba, ktorá podstatne zhoršila výsledok lode bez jej vlastného zavinenia, a preto má nárok na nápravu.

Súhrn skutočností
Na štarte rozjazdy monotypovej triedy bolo desať lodí blízko stredu štartovej čiary mierne cez čiaru pri ich štartovom znamení. Preteková komisia signalizovala “Individuálne odvolanie“ vytiahnutím vlajky X s jedným výstrelom. Avšak tieto znamenia sa dali približne 40 sekúnd po štartovom znamení. Žiadna z lodí sa nevrátila na štart a niekoľko z nich podalo žiadosť o nápravu, keď po rozjazde zistili, že boli hodnotené OCS.

Otázka 1
Čo znamená v pravidle 29.1 “okamžite vyvesiť“?

Odpoveď 1
Nie je určený čas, ktorý platí za všetkých okolností, ale v tomto pravidle to znamená veľmi krátky čas. Preteková komisia by mala signalizovať “Individuálne odvolanie“ niekoľko málo sekúnd po štartovom znamení. Štyridsať sekúnd je ďaleko za hranicou prijateľnosti.

Otázka 2
Je prípustné pre loď žiadať o nápravu kvôli oneskorenému znameniu individuálneho odvolania, aj keď sa nevrátila na štart?

Odpoveď 2
Áno.

Otázka 3
Prečo by sa lodi mala priznať náprava kvôli chybe komisie dať znamenie ihneď, keď pravidlá hovoria, že to, že sa lodi neoznámi, že je na traťovej strane štartovej čiary pri svojom štartovom znamení, ju nezbavuje povinnosti správne štartovať?

Odpoveď 3
Pravidlá toto nehovoria. Pravidlo 29.1 zaväzuje komisiu signalizovať všetkým lodiam, že jedna či viac z nich sú na traťovej strane štartovej čiary pri štartovom znamení. Pravidlo 28.1 a pravidlo 30.1, ak sa použije, zaväzuje každú loď vrátiť sa na predštartovú stranu čiary a potom štartovať, ale toto predpokladá, že sa dali obe znamenia, vizuálne aj zvukové. Keď sa nedá znamenie, alebo v tomto prípade, keď sa znamenie dá príliš neskoro, tak to privedie loď, ktorá si neuvedomuje, že bola pri štartovom znamení mierne cez čiaru, do výrazne nevýhodného postavenia, pretože nemôže využiť informáciu, ktorú znamenie dáva, v kombinácii so svojimi pozorovaniami vlastnej pozície vzhľadom na iné lode v čase, keď sa dalo znamenie, pre rozhodnutie, či sa vrátiť alebo nevrátiť na predštartovú stranu čiary.

Otázka 4
Ako môže mať právo na nápravu loď, ktorá neštartovala správne, keď pravidlo 62.1 požaduje, že jej výsledok je podstatne zhoršený “bez jej vlastného zavinenia“?

Odpoveď 4
Loď, ktorá nemá dôvod sa domnievať, že bola na traťovej strane štartovej čiary pri jej štartovom znamení, má právo predpokladať, že štartovala správne, pokiaľ nebol správne signalizovaný opak. Ako naznačuje Odpoveď 3, loď môže byť značne znevýhodnená oneskorením pretekovej komisie pri dávaní znamenia. Táto chyba je výlučne chybou pretekovej komisie a nie znevýhodnenej lode. (Pozri Prípad 31 pre diskusiu o vhodnej náprave v podobnej situácii.)

USSA 1992/285