30 START CEZALARI

30.1 " I " Bayrağı Kuralı
Eğer " I " [India] bayrağı toka edilmiş ise ve start işaretinden önceki dakika içerisinde teknenin gövdesinin, ekibinin veya ekipmanının herhangi bir parçası start hattının veya uzantılarının rota tarafında ise, tekne artık, start etmeden önce rota tarafından bir uzatmanın üzerinden start öncesi tarafına geçecektir.

30.2 "Z" Bayrağı Kuralı
Eğer 'Z' bayrağı toka edilmiş ise, start işaretinden önceki son dakika içerisinde teknenin gövdesinin, ekibinin veya ekipmanının herhangi bir parçası start hattının uçları ile ilk şamandıra arasındaki üçgenin içinde olmayacaktır. Bir tekne bu kuralı ihlal eder ve belirlenirse, kural 44.3(c) de belirtildiği gibi, duruşmasız olarak %20 Puan Cezası verilecektir. Startın yenilenmesi veya yarışın tekrarı halinde de bu ceza geçerli olacaktır. Yarış start işaretinden önce tehir veya abandone edilirse ceza geçerli olmaz. Aynı yarışın tekrarında bir tekne aynı şekilde belirlendiğinde, ilave %20 Puan Cezası daha alacaktır.

30.3 Siyah Bayrak Kuralı

Eğer Siyah Bayrak toka edilmiş ise, start işaretinden önceki son dakika içerisinde teknenin gövdesinin, ekibinin veya ekipmanının herhangi bir parçası start hattının uçları ile ilk şamandıra arasındaki üçgenin içinde olmayacaktır.
Bir tekne bu kuralı ihlal eder ve belirlenirse, startın yenilenmesi veya yarışın tekrarı halinde dahi, duruşmasız olarak diskalifiye edilecektir. Yarış start işaretinden önce tehir veya abandone edilirse ceza geçerli olmaz.
Eğer start işaretinden sonra genel geri çağırma verilir veya yarış abandone edilirse yarış kurulu bu teknenin yelken numarasını bir sonraki uyarı işaretinden önce gösterecektir ve startın veya yarışın tekrarı halinde yarışa katılmayacaktır. Katılması halinde diskalifiye puanı, serinin derecelendirilmesi sırasında atılmayacaktır.