PŘÍPAD 58

Pravidlo 28.2, Plachtění po dráze
Definice, Dokončení
Definice, Značka

Jestliže bóje nebo jiný objekt, který je v plachetních směrnicích určen jako omezovací značka cílové čáry, se nachází na cílové straně cílové čáry, není značkou.

Souhrn skutečností
Cílová čára byla mezi stožárem na břehu a vnější omezující značkou s vloženou vnitřní omezující značkou na levé straně cílové čáry. Dne, kdy došlo ke sporu, vnitřní omezovací značka byla umístěna na cílové straně cílové čáry. Loď P protnula čáru, potom obeplula vnitřní omezovací značku, jak je ukázáno v obrázku. Rozhodčí ji zapsal v cíli, když její příď protnula čáru, předtím než obeplula omezovací značku.
        Loď S požadovala nápravu na základě toho, že hlavní rozhodčí jednal nesprávně, když zaznamenal loď P, že dokončila předtím, než zcela obeplula dráhu. Protestní komise nápravu S nepřiznala a zaslala toto rozhodnutí, podle pravidla 70.2, ke schválení.

Rozhodnutí
Rozhodnutí protestní komise se schvaluje. Pravidlo 28.2 stanoví, že loď A může minout libovolnou stranou značku, která nezačíná, nevymezuje nebo neukončuje úsek, na kterém se nachází. Protože omezovací značka byla za cílovou čárou, nevymezovala nebo nekončila „úsek“ poslední části dráhy. Pouze když omezovací značka je na cílové čáře nebo na dráhové straně cílové čáry, jak je tento pojem definován, musí ji loď minout požadovanou stranou předtím, nebo když dokončuje.

RYA 1983/5