44 BİR OLAY ANINDAKİ CEZALARI

44.1 Ceza Kullanma

Yarışırken olan bir olayda Bölüm 2 kurallarından birini veya fazlasını ihlal eden
bir tekne İki-Dönüş Cezasi kullanabilir. Kural 31’i ihlal eden bir tekne ise Bir-
Dönüş Cezasi kullanabilir. Alternatif olarak yarış talimatları puanlama cezası
veya başka bir ceza belirtebilir, bu durumda belirtilen ceza Bir-Dönüş ve İki-
Dönüş cezalarıinn yerine geçecektir. Bununla beraber,
(a)
Bir tekne Bölüm 2 kurallarından birini ve kural 31 i aynı olayda ihlal ettiğinde, kural 31 ihlali sebebiyle ceza kullanmasına gerek yoktur;
(b)
Eğer tekne, kural ihlali ile yaralanma veya ceza alternatifi kullanmasına rağmen ihlali ile kendine yarışta veya seride belirgin bir avantaj sağladı ise, cezası yarışı terk etmek olacaktır.

44.2 Bir-Dönüş  ve İki-Dönüş Cezaları

Olaydan sonra mümkün olan en kısa zamanda ve diğer teknelerden iyice uzaklaştıktan sonra, bir tekne derhal, bir tramola ve bir kavançadan oluşan dönüşler şeklinde, aynı yönde gerekli sayıda dönüş yaparak Bir-Dönüş veya İki-Dönüş Cezasını kullanır. Bir tekne finiş hattı veya yakınındaki bir olaydan sonra ceza kullanırsa, finiş yapmadan önce hattın rota tarafına tamamen geçecektir.

44.3 Puan Cezası

(a) Bir tekne puan cezasını, olaydan sonra mümkün olan ilk fırsatta sarı bayrak toka ederek kullanır.

(b) Bir tekne puan cezası kullandığında, sarı bayrağını finiş yapana kadar taşıyacak, ve finiş hattında yarış kurulunun dikkatini çekecektir. Aynı zamanda yarış kuruluna, olay ile ilgili tekneyi de bildirecektir. Mümkün olmazsa, bu bildirimi mümkün olan ilk fırsatta ve protesto süresi içinde yapacaktır.

(c) Puan cezası alan bir teknenin yarış puanlaması, cezasız olarak kendi finiş yaptığı sırasından, yarış talimatında belirtildiği sıra kadar daha kötüleştirilmiş olacaktır ancak Finiş Yapmadı dan daha kötü puan almayacaktır. Yarış talimatında sıra belirtilmemiş ise bu sıra katılan tekne adedinin %20'sine (0.5 yukarı yuvarlanarak) en yakın sıra olacaktır. Diğer teknelerin puanları değişmeyecektir; dolayısı ile iki tekne aynı puanı alabilir