Prípad 110

Pravidlo 62.1(b), Náprava

Loď fyzicky poškodená dotykom s loďou, ktorá porušovala pravidlo Časti 2, má nárok na nápravu, len ak poškodenie samo podstatne zhoršilo jej výsledok. Dotyk nie je podmienkou, aby loď spôsobila zranenie či fyzické poškodenie druhej lodi. Zhoršenie výsledku lode spôsobené vyhýbacím manévrom nezakladá samo o sebe nárok na nápravu. „Zranenie“ znamená telesné zranenie osoby, a „poškodenie“ v pravidle 62.1(b) znamená iba fyzické poškodenie lode alebo jej výstroja.

Predpokladané skutočnosti
Loď B musí dávať prednosť lodi A. Avšak B narazí do A, otočí A o 180 stupňov predtým, ako je schopná pokračovať v plachtení k ďalšej značke. Loď A stratí kvôli príhode päť miest v cieli. Protestuje na B a žiada o nápravu podľa pravidla 62.1(b). Počas rokovania sa zistilo, že A utrpela fyzické poškodenie, ale že to poškodenie samo neovplyvnilo jej schopnosť pokračovať v pretekaní normálnou rýchlosťou. Protest A je úspešný a B je diskvalifikovaná.

Otázka 1
Má A nárok na nápravu?

Odpoveď 1
Nie. Podľa pravidla 62.1(b) musí byť samo poškodenie dôvodom, že výsledok lode je podstatne zhoršené. V tomto prípade nemalo poškodenie vplyv na výsledok A.

Otázka 2
Musí medzi loďami nastať dotyk, aby sa mohla priznať náprava podľa pravidla 62.1(b)?

Odpoveď 2
Nie. Loď, ktorá utrpí zranenie člena posádky alebo fyzické poškodenie, keď koná, aby sa vyhla dotyku s loďou, ktorá porušovala pravidlo Časti 2, môže mať nárok na nápravu, ak sa zistilo, že to zranenie či poškodenie spôsobilo podstatné zhoršenie jej výsledku a nebolo to jej zavinením.

Otázka 3
Ak by nedošlo ku kolízii, lebo A bola schopná vyhnúť sa B zmenou smeru o 180 stupňov, ale stratila tým päť miest, utrpela by „zranenie! alebo „poškodenie“ v zmysle pojmov použitých v pravidle 62.1(b)?

Odpoveď 3
Nie. „Zranenie“ v pretekových pravidlách znamená len telesné zranenie osoby, a „poškodenie“ znamená iba fyzické poškodenie lode alebo jej výstroja.

USSA 1996/73 and 2007/98