PRÍPAD 78

Pravidlo 2, Čestné plachtenie
Pravidlo A2, Body pretekov

Loď smie zaujať pozíciu, v ktorej má druhú loď takticky pod kontrolou a potom spomaľovať plavbu tej lode tak, že iné lode ich obe predbehnú, za podmienky, že ak sa pre to na ňu protestuje podľa pravidla 2, tak protestná komisia uzná, že existovala rozumná možnosť si touto taktikou zlepšiť svoj celkový výsledok v pretekoch. Avšak porušuje pravidlo 2, ak zámerne poruší iné pravidlo s cieľom zvýšiť pravdepodobnosť úspechu jej taktiky.

Predpokladané skutočnosti pre otázky 1 a 2

Loď A bola ďaleko vpredu pred B. Obe lode boli na poslednom úseku trate v poslednej rozjazde pretekov monotypovej triedy. Náhle A zmenila smer tak, že plachtila nadol po trati späť k B a zaujala pozíciu, v ktorej mala loď B takticky pod kontrolou. A potom spomaľovala B, čo malo za následok, že ich predbehli tri lode. Počas toho, keď A kontrolovala B a spomaľovala ju, obe lode boli stále na poslednom úseku trate a A neporušila žiadne pravidlo s možnou výnimkou pravidla 2. A si prepočítala výsledok B a svoj vlastný a zistila, že ak by B predbehli tri lode, tak by sa A v pretekoch umiestnila pred B.

Otázka 1

Porušila taktika lode A, keď sa otočila naspäť a spomaľovala inú loď, pravidlo 2? Je takáto taktika prípustná kedykoľvek v ktorejkoľvek rozjazde pretekov?

Odpoveď 1

Taktika A bola v súlade s uznanými princípmi športového správania sa a fair-play, pretože použila túto taktiku so zámerom zlepšiť svoj vlastný výsledok v pretekoch. Loď smie použiť takúto taktiku kedykoľvek počas ktorejkoľvek rozjazdy pretekov bez porušenia pravidla 2 za podmienky, že ak sa kvôli tejto taktike na ňu protestuje, tak protestná komisia uzná, že existovala rozumná možnosť si touto taktikou zlepšiť svoj celkový výsledok v pretekoch. Loď zvyčajne nebude schopná vyhovieť tejto podmienke, iba ak by to bolo v poslednej rozjazde pretekov, kde bodovací systém dovoľuje jeden či viac výsledkov rozjázd vylúčiť z výpočtu celkových bodov. Ak loď podmienku nesplní, tak porušuje pravidlo 2.
Bez ohľadu na predchádzajúci odsek loď poruší pravidlo 2, ak zámerne poruší iné pravidlo, aby zvýšila pravdepodobnosť úspechu svojej taktiky.
Existuje niekoľko formátov „pretekov“ z rozjazdami. Väčšinou ide jednoducho o skupinu rozjázd, napríklad siedmych, kde sa víťazom stáva loď s najmenším súčtom bodov (pozri pravidlo A2). Iné spôsoby, napríklad majstrovstvá monotypovej triedy s veľkým počtom lodí, zahŕňajú kvalifikačné preteky nasledované finálovými pretekmi. Pre účely tohto prípadu sa „pretekmi“ rozumie skupina rozjázd vrátane rozjazdy, v ktorej bola daná taktika použitá, riadená osobitným rozpisom pretekov a plachetnými smernicami.

Otázka 2

Bola by odpoveď na otázku 1 odlišná, ak by taktika A nebola úspešná, t.j. ak by tri lode nepredbehli B?

Odpoveď 2

Nie. Loď smie použiť takú taktiku, ako použila A, aj keby bola použitá neúspešne, za podmienky, že protestná komisia uzná, že existovala rozumná možnosť si touto taktikou zlepšiť svoj celkový výsledok v pretekoch (pozri Odpoveď 1). Predpokladané skutočnosti pre otázku 3
Loď A bola pred B. Obe lode boli na tom istom úseku trate. A zaujala pozíciu, v ktorej takticky kontrolovala B a potom ju spomaľovala, čo malo za následok, že ich niekoľko lodí predbehlo. C bola medzi loďami, ktoré predbehli A aj B. Počas toho, keď A kontrolovala B a spomaľovala ju, A neporušila žiadne pravidlo s možnou výnimkou pravidla 2. B protestovala na A pre porušenie pravidla 2 tvrdiac, že taktika A bola zameraná na zvýhodnenie C, ktorej posádka sa priatelila s posádkou A.

Otázka 3

Aké kritérium by mala použiť protestná komisia pre rozhodnutie, či A porušila pravidlo 2 alebo nie?

Odpoveď 3

Okrem prípadu, keď sa plachtí podľa Dodatku D (Preteky družstiev), je nešportové, keď loď použije taktiku, ako použila A, iba ak by bol dobrý dôvod veriť, že taká taktika zlepšila alebo mohla zlepšiť jej vlastný výsledok v pretekoch. A by mala vysvetliť, ako jej taktika zlepšila alebo mohla zlepšiť jej výsledok v pretekoch. Ak komisia uzná, že tá taktika naozaj zlepšila výsledok A v pretekoch, alebo že existovala taká rozumná možnosť, tak by ju nemala potrestať pre porušenie pravidla 2 ani zvolať rokovanie podľa pravidla 69.1(a).
Predpokladané skutočnosti pre otázku 4
Opakovane počas rozjazdy či pretekov zaujímala loď A pozíciu, v ktorej takticky kontrolovala B a potom ju spomaľovala, čo malo za následok, že ich niekoľko lodí predbehlo. Vždy, keď to A robila, boli A a B na rovnakom úseku trate. Počas toho, keď A kontrolovala B a spomaľovala ju, A neporušila žiadne pravidlo s možnou výnimkou pravidla 2. B sa zdalo, že ju A nespomaľuje pre zlepšenie svojho výsledku v pretekoch, ale aby ju jednoducho trápila. B protestovala na A pre porušenie pravidla 2 tvrdiac, že taktika A bola zameraná na trápenie B a nie na zlepšenie výsledku A v pretekoch.

Otázka 4

Aké kritérium by mala použiť protestná komisia pre rozhodnutie, či A porušila pravidlo 2 alebo nie?

Odpoveď 4

Je nešportové, keď loď použije taktiku, ako použila A, iba ak by bol dobrý dôvod veriť, že taká taktika zlepšila alebo mohla zlepšiť jej vlastný výsledok v pretekoch. A by mala vysvetliť, ako jej taktika zlepšila alebo mohla zlepšiť jej výsledok v pretekoch, a B by mala predložiť nejaký dôkaz, ktorý by potvrdzoval jej obvinenie. Ak komisia uzná, že tá taktika naozaj zlepšila výsledok A v pretekoch, alebo že existovala taká rozumná možnosť, tak by ju nemala potrestať pre porušenie pravidla 2 ani zvolať rokovanie podľa pravidla 69.1(a).

USSA 1991/282